• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego

Serpgo.pl

Dynamiczne wiadomości

  • Gry komputerowe
  • Internet
  • Komputery
  • RTV/AGD
Jesteś tutaj: Strona główna / Bez kategorii / Węże występujące w Polsce

Węże występujące w Polsce

1 czerwca 2020 przez Redakcja SerpGo.pl

Każdy z nas na pewno słyszał o kilku gatunkach węży, które żyją w naszym kraju. Jest ich tylko cztery, ale czy potrafisz wymienić je wszystkie? Ciekawostkę stanowi fakt, że każdy bez wyjątku jest pod ścisłą ochroną. Dzisiaj przychodzimy do Was z krótkim zestawieniem, które rozjaśni Wam ten temat.

Wąż Eskulapa

To największy, osiągający około 2 metrów długości, żyjący na ogół w Bieszczadach wąż. Mimo swoich rozmiarów jest całkiem niegroźny i niejadowity. Jego ubarwienie pozwala mu na sprytne maskowanie się wśród zarośli i występuje w kolorach jasnobrązowym, oliwkowym lub miedzianobrązowym, natomiast spód jego ciała ma żółty odcień. Ciekawostkę stanowi jego nazwa, związana jest bowiem z laską Asklepiosa i stanowi popularny symbol medycyny, a co za tym idzie – wielu aptek.

Gniewosz plamisty (miedzianka)

Kolejny niegroźny dla ludzi, niejadowity wąż. Jest niewielki i osiąga od 60 do 90 cm długości. Za swój szarobrązowy układ plamek często przypłaca życiem, ponieważ mylony jest ze żmiją zygzakowatą. Różni się od niej natomiast kształtem głowy i oczu. Występuje na terenie praktycznie całej Europy, zamieszkując suche i nasłonecznione miejsca. Z powodu zagrożenia wyginięciem, rzadko można go spotkać na terenie Polski.

Zaskroniec zwyczajny

Najpopularniejszy, spotykany w różnych częściach Europy wąż z rodziny połzowatych. Również jest niejadowity i niegroźny, zazwyczaj unika ludzi. Czując zagrożenie, udaje martwego, często wypuszczając przy tym nieprzyjemną w zapachu ciecz. Swoją nazwę zawdzięcza żółtym plamom “za skroniami”, dzięki którym łatwo jest go odróżnić od innych węży. Jego ubarwienie jest najczęściej ciemne i jednolite. Żyje na obszarach bagnistych i podmokłych, ponieważ świetnie pływa.

Żmija zygzakowata

Jedyny jadowity gatunek węża w Polsce. Nie powinniśmy się jednak jej obawiać – jeśli nie poczuje się skrajnie zagrożona i pozbawiona drogi odwrotu, będzie po prostu próbowała uciec. W przypadku ugryzienia nie zawsze dochodzi do wypuszczenia jadu, jednak w każdym przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wyróżnia ją charakterystyczny ślad na ciele w kształcie wyraźnego zygzaka oraz trójkątny kształt głowy. Występuje w czterech odmianach: szarej, czarnej oraz brązowej i czerwonej.

Podsumowanie i hodowla węży

To wszystkie gatunki dziko żyjące w Polsce. Nie można ich łapać ani przetrzymywać, ponieważ są zagrożone wyginięciem. Jeśli jesteś zafascynowany wężami, możesz rozważyć ich hodowlę we własnym domu. Jest bardzo dużo specjalnie rozmnażanych w niewoli gatunków, a jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przygotować się na pierwszą wizytę węża w domu, pomoże Ci w tym artykuł hodowla węży Wrocław.



W kategorii:Bez kategorii

Pierwszy Sidebar

Copyright © 2023 · Wspierany przez Agencja Marketingowa Strategiczni.pl