Przedsiębiorczość można rozwijać niezależnie od miejsca zamieszkania. Jeśli zdecydowałeś się na emigrację i chcesz rozwinąć skrzydła w biznesie poza granicami Polski, nie ma na co czekać. Założenie w Niemczech jednoosobowej działalności nie jest trudne i robi to rocznie niemal 200 tysięcy Polaków. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby zarejestrować Gewerbe.
Gewerbe – definicja
Gewerbe oznacza działalność gospodarczą na terenie Niemiec. W potocznym użyciu określa się tak pracę zarobkową w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, połączoną z branżą przemysłową, handlową, usługową lub związaną z rzemiosłem. Działalność ta charakteryzuje się ciągłością oraz jest wykonywana w sposób zorganizowany.
Ile kosztuje założenie Gewerbe
Koszty związane z założeniem działalności w Niemczech zależą od landu i miasta, w którym chcemy rozpocząć działalność – wahają się od 15 do 65 euro. Należy także mieć na uwadze, że opłaty wynikające z rejestracji Gewerbe różnią się w zależności od branży. Jakich dodatkowych kosztów możesz się spodziewać?
- koszty uzyskania pozwoleń (dodatkowo opłata za usługę na rzecz firmy, której zlecimy takie zadanie),
- koszty aktu notarialnego i opłaty sądowej za wpis do rejestru,
- koszty tłumaczeń dokumentów,
- koszty najmu lokalu,
- koszty prowadzenia księgowości.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Wykaz wymaganych dokumentów może różnić się w zależności od branży. Obowiązkowa lista obowiązująca wszystkie osoby obejmuje:
- kserokopię paszportu lub dowodu osobistego (obie strony),
- potwierdzenie zameldowania,
- pełnomocnictwo upoważniające do założenia działalności gospodarczej,
- adres, pod którym rejestrujemy biznes (w niektórych przypadkach może to być miejsce zamieszkania) i umowa najmu lokalu.
Dodatkowo może być wymagane zaświadczenie:
- o niekaralności (Polizeiliches Führungszeugnis),
- o niezaleganiu z podatkami,
- o zabezpieczeniu finansowym,
- dokument uprawniający do wykonywania zawodu,
- o wpisie do rejestru handlowego lub izby rzemieślniczej,
- o prawie do swobodnego przesiedlenia się
oraz wszelkiego rodzaju zezwolenia i koncesje o prawie do wykonywania zawodu.
Z powyższymi dokumentami oraz wypełnionym wnioskiem powinieneś udać się do urzędu ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt), mieszczącego się w Urzędzie Miasta lub Ratuszu. Jeśli spełnisz określone wymogi, urzędnik zajmie się wpisaniem Twojej działalności do rejestru. Jak zostało wcześniej wspomniane, czynność ta wiąże się z opłatą, a jej wysokości różni się w zależności od miasta, np. w Görlitz wynosi ona 55 euro.
Po założeniu działalności zwróć szczególną uwagę na przepisy dotyczące przechowywania dokumentacji. Niektóre dokumenty należy zachować przez okres 6-10 lat.
Gewerba bez meldunku
W celu zarejestrowania działalności musisz podać adres, pod którym firma będzie prowadziła działalność. Nie oznacza to jednak konieczności meldowania swojego niemieckiego miejsca zamieszkania. W niektórych branżach do rejestracji wystarczy podać swój adres zamieszkania np. w sektorze budowlanym. Innym rozwiązaniem jest najem lokalu lub wybór na adres firmy serwisu biurowego.