Automatyzacja procesów ma na celu usprawnienie przeprowadzania licznych czynności (najczęściej związanych z produkcją produktów), poprzez wykonywanie ich za pośrednictwem maszyn, bez lub z małym udziałem ludzi. Automatyzacja zaczęła nabierać znaczenia podczas I wojny światowej i w każdym kolejnym dziesięcioleciu stawała się coraz bardziej rozwinięta i potrzebna, nie tylko w fabrykach, ale i innych biznesach. Powyższe usprawnienie procesów funkcjonujących w firmie niesie za sobą liczne korzyści, mogące mieć pozytywny wpływ na sprawny rozwój przedsiębiorstwa.
Wzrost wydajności przy równoczesnym obniżeniu kosztów
Prawda jest brutalna, ale maszyny są w stanie wyprodukować zdecydowanie więcej przedmiotów, niż przeciętny pracownik fabryki. Do tego weźmy pod uwagę opłaty. Pracownik co miesiąc musi mieć wypłacane wynagrodzenie za swoją pracę, opłacane są również składki zdrowotne itp. Natomiast w przypadku maszyny koszta wynikają w głównej mierze z zakupu owego sprzętu i ewentualnej jego konserwacji. W związku z tym na dłuższą metę, wszelkie pieniądze włożone w zakup technologii zaczną zwracać się z nawiązką. Jest to spowodowane ogromną liczbą produktów, jaką jest w stanie wyprodukować w ciągu godziny wyspecjalizowana maszyna.
Szybkość, jakość, bezpieczeństwo
Dobrze zaprogramowana maszyna jest w stanie w krótkim czasie wyprodukować wiele produktów wysokiej jakości. Dzięki temu firma może przyjąć wiele zleceń od klientów i zapewnić im dostarczenie wartościowego wyrobu. Oprócz tego zmniejsza się szansa na wystąpienia uszczerbków na zdrowiu u pracowników. Nie muszą posługiwać się ciężką i często niebezpieczną maszynerią. Ich głównym zadaniem jest nadzorowanie prawidłowej pracy sprzętu i zajmowanie się obowiązkami, którym maszyna nie byłaby w stanie sprostać.
Precyzja
Nie zawsze możliwe jest, aby przy użyciu ludzkich rąk wyprodukować dany przedmiot. W przypadku takich produktów, jak metalowe części do maszyn, drobne elementy zegarków czy sprzęt medyczny, potrzeba odpowiedniej technologii, która podoła skomplikowanym projektom. Co ważne produkty nie tracą na jakości. Maszyny wykonują każdą czynność przy każdym wyrobie z taką samą uwagą i precyzją, którą zaprogramował im ich twórca.
Automatyzacja procesów niesie za sobą wiele zalet dotyczących rozwoju firm. Dzięki niej pracodawcy mogą skupiać się na rozwoju swoich pracowników w innych aspektach i nie powierzać im monotonnych i manualnych obowiązków. Przy tym nie muszą rezygnować z jakości sprzedawanych wyrobów, a także możliwym jest przyjmowanie coraz większej ilości zamówień. Liczba podejmowanych zleceń przekłada się w oczywisty sposób na wzrost przychodów firmy.