AdWords vs Pozycjonowanie - co jest lepsze?

Kategoria:Adwords |
xxxx

Firmy, które chcą pozyskiwać klientów przez internet mają w sumie niewiele możliwości. Pomijając reklamę w różnego rodzaju bazach firm, która szczerze mówiąc jest mało skuteczna, zostają jeszcze dwa sposoby dotarcia do potencjalnej klienteli - reklama Google AdWords oraz pozycjonowanie. Rozwiązania te mają szereg zalet i jeśli budżet pozwala warto wdrożyć oba. Problem pojawia się, gdy ze względu na nieduże środku musimy wybrać tylko jedno z nich.

Na wstępie muszę wyraźnie zaznaczyć, że zarówno reklama Google AdWords jak i pozycjonowanie są bardzo skuteczne. Jednak problem z linkami sponsorowanymi polega najczęściej na tym, że kampanie są źle ustawiane. Po fatalnie ustawionej kampanii AdWords można oczekiwać tylko jednego - straty pieniędzy. Z pozycjonowaniem jest inaczej. Tutaj cały proces ogranicza się do odpowiedniego doboru fraz kluczowych, resztę robi agencja SEO. Nie oznacza to jednak, że pozycjonowanie jest na pewno lepsze od kampanii Google AdWords. Kiedy zatem warto rozpocząć pozycjonowanie firmowej strony www a kiedy lepiej uruchomić AdWords?

Reklama Google AdWordsReklama AdWords jest idealna w sytuacjach, kiedy nie możemy czekać aż strona pojawi się na wybrane frazy na pierwszych pozycjach w naturalnych wynikach wyszukiwania. Efekty pozycjonowania najszybciej można zobaczyć po ok. 2 tygodniach. Bywa jednak tak, że ze względu na dużą konkurencję, efekt pozycjonowania można zobaczyć po kilku a nawet kilkunastu miesiącach. Dlatego, jeśli chcemy aby nasza strona pojawiła się natychmiast w Google to program reklamowy AdWords jest niezastąpiony. Warto jednak podkreślić, że nawet najlepiej zoptymalizowana kampania AdWords jest droższa od pozycjonowania.

Jak działa Google AdWords?Aby reklamować się w wyszukiwarce Google oraz stronach partnerskich należy założyć konto na stronie google.pl. Następnie odwiedzamy witrynę Google AdWords i dokonujemy logowania.

Będąc już zalogowanym na koncie Google AdWords tworzymy kampanie klikając na czerwony button +KAMPANIA.

Tworzenie kampanii AdWords
Powyżej zrzut ekranu z konta Google AdWords - tworzenie/dodawane kampanii

Pamiętać należy o wybraniu miejsc gdzie będą się ukazywały reklamy. Do wyboru mamy:
  • sieć wyszukiwania z rozszerzeniem na sieć reklamową
  • tylko sieć wyszukiwania
  • tylko sieć reklamową
  • kampania produktowa
  • wideo
  • uniwersalna kampania promująca aplikację
Po ustawieniu kampanii (doboru fraz kluczowych i sposobu dopasowania, budżetu, treści reklam) możemy odpalić kampanie. Oczywiście wcześniej należy doładować konto AdWords. Reklamę AdWords można w dowolnym momencie zawiesić i ponownie uruchomić. Jest to olbrzymia zaleta w porównaniu z pozycjonowaniem, które jest procesem ciągłym. Kampania linków sponsorowanych to idealna reklama dla biznesów sezonowych. Doskonale sprawdza się też jako dodatkowe źródło ruchu na stronie dla osób, których strony są pozycjonowane. Nie oznacza to, że kampania AdWords może być tylko reklamą dodatkową. Odpowiednio wykonana kampania i stale optymalizowana może być skutecznym sposobem zdobywania klientów.

Uruchamiając kampanie AdWords musimy zdawać sobie sprawę, że płacimy tylko, gdy osoba zainteresowana naszą ofertą kliknie w reklamę, która przekieruje ją na naszą stronę. Reklam AdWords jest mierzalna. Łącząc konto reklamowe Google Adwords ze statystykami Google Analytics można łatwo sprawdzić skuteczność działań reklamowych.

AdWords i Pozycjonowanie - co wybrać?
Powyżej zaznaczone na czerwono reklamy AdWords. Pozostałe (w tym mapa) to wyniki naturalne, które uzyskuje się poprzez pozycjonowanie

Podsumowując, reklama Google AdWords sprawdza się idealnie zwłaszcza w sytuacjach, kiedy firma chce dotrzeć do potencjalnych klientów z ofertą okresową (np. specjalne rabaty na święta). Również firmy, które działają w konkretnym regionie lub kilku różnych miastach polubią AdWords. Dzięki możliwości wyświetlania reklam dla konkretnych lokalizacji można sprawić, by nasze reklamy ukazywały się w określonym obszarze (np. w promieniu 20 km od siedziby firmy) lub w kilku różnych miejscowościach lub województwach.

PozycjonowaniePozycjonowanie to sprawa zupełnie inna. Z uwagi na czas oczekiwania na pierwsze wyniki, pozycjonowanie jest przeznaczone głównie dla osób, które ze swoją ofertą chcą docierać do potencjalnych klientów przez cały rok, 24 godziny na dobę. Mimo, że strona jest pozycjonowana od momentu podpisania umowy, to efekt pracy pojawia się nieraz 2-3 miesiące później. Owszem są branże, gdzie można stronę klienta umieścić w top10 po około 2 tygodniach ale dotyczy to głownie firm, które działają lokalnie. W większości innych przypadków nie ma co się łudzić, że nasza strona pojawi się w Google po tak krótkim czasie.

Na czym polega pozycjonowanie?Proces pozycjonowania dzieli się na 2 etapy. Pierwszy z nich nie zawsze jest konieczny jednak z mojego doświadczenia wynika, że zawsze jest coś do poprawienia. Chodzi o optymalizację strony internetowej. Odpowiednie tytuły i opisy, treść na stronie, nagłówki czy przyjazne adresy URL to podstawowe elementy strony internetowej, które wpływają na jej widoczność w prawie każdej wyszukiwarce (Google, Yandex, Baidu, Bing). Etap drugi to umiejętne zdobywanie wartościowych linków prowadzących do strony (zarówno follw jak i nofollow). Tutaj bardzo ważna jest wysoka jakość linków. Linki ze stron o marnej reputacji nie przełożą się na osiągnięcie wysokich pozycji strony. Zdarza się nawet tak, że zamiast poprawić widoczność strony, linki słabej jakości spowodują spadek pozycjonowanej strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

W procesie pozycjonowania chodzi nie tylko o to, aby dana strona była na konkretne frazy kluczowe na wysokich pozycjach w Google. Podczas pozycjonowania warto dołożyć wszelkich starań, aby stron była widoczna nie tylko na pozycjonowane frazy ale na jak największą ilość innych fraz ściśle związanych z treścią na stronie. Strona pozycjonowana musi być w taki sposób, aby zwiększyć ilość osób, które ją odwiedzają co przekłada się na otrzymywanie większej liczby zapytań ofertowych. Aby tak się stało, już a samym początku pozycjonowana witryna musi być bogata w treści.

Pozycjonowanie to usługa skierowana głównie dla tych firm, które chcą być widoczne w internecie. Jeśli jest to główny kanał pozyskiwania klientów a konkurencja na rynku jest spora, nie ma lepszego sposobu na skuteczne zdobywanie klientów. Aby jednak zobaczyć efekt pozycjonowania musimy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli już nasza strona będzie wysoko w wynikach wyszukiwana Google na wysokich i stabilnych pozycjach, możemy być pewni, że osoby zainteresowane naszą ofertą na pewno nas znajdą.